1- Su tüketimi

 • Sabah uyandığınızda midenize sokmanız gereken ilk şey sudur. Vücudunuzun, organlarınızın uyanmasını ve çalışmaya başlamalarını sağlar. Sabah içeceğiniz 500 ml suya biraz elma sirkesi ve limon da eklerseniz metabolizmanızın daha hızlı çalışmasına ve hücrelerinizin alkali yapıda kalmasına yardımcı olacaktır.
 • Yemeklerden yarım saat önce içeceğiniz bir bardak su da midenin hacmini küçülttüğü ve açlığı bastırdığı için yemekleri daha az tüketmenizi sağlamaktadır.
 • Gece yatmadan önce bir bardak su içmek siz uykudayken organlarınızın rahat bir şekilde sindirime devam etmesini ve yediklerinizi uykuda bile yakabilmenizi sağlamaktadır.
 • Sıvı ve elektrolit kaybını yerine koyabilmek, kemiklerinizi dişlerinizi ve cildinizi korumak için günde en az iki adet maden suyu tüketmeniz gerekmektedir.

2- Hareketlilik

 • Yediklerinize ne kadar dikkat etseniz de gün içindeki hareketliliğiniz yetersizce malesef vücut aldığı yakıtları depolamak zorunda kalacaktır. Her gün mutlaka en az bir saat tempolu yürüyüş yapmak bütün doktorların ve yapılan araştırmaların vardığı ortak sonuçtur.
 • Evizin bulunduğu ortam ya da mevsime göre oluşan kötü hava şartları nedeniyle yürüyüş dahi yapamıyorsanız yürüyüş bantlarına göz atmanız faydalı olacaktır. Xiaomi Mijia Walkingpad son derece sade ve şık tasarımıyla evinizde yer kaplamayacak bir yürüyüş bandıdır ve diğer markalara göre fiyatı oldukça makuldür. İncelemek için görsele tıklamanız yeterlidir.

3- Karbonhidrat Seçimi

 • Tam tahıllı ekmekler, bulgur, yulaf ve meyveler kompleks karbonhidrat içermektedir. Basit şekerlere oranla glisemik indeksleri düşük olduğundan kan şekerini daha yavaş yükseltmektedirler.
 • Yeşil mercimek, börülce, nohut, kuru fasülye gibi bakliyatlar hem karbonhidrat hem de protein açısından zengin besinlerdir. Bu bakliyatları haşlayıp buzluğa atarak kolayca salatalarınıza ve öğünlere ekleyebilirsiniz. Böyle bir vakit bulamamaktan şikayetçiyseniz bu bakliyatların çoğunun katkısız bir şekilde haşlanmış halleri marketlerde mecvut durumdadır. Görsele tıklayarak bu ürünleri inceleyebilir ve öğünlerinize ekleyebilirsiniz.

4- Yağ Tüketimi

 • Sağlıklı yağlar uzun süre tok kalınmasında proteinler kadar önemli bir konumdadır. Zeytinyağı ve doğal köy tereyağları oldukça faydalı besinlerdir. Fakat araştırmalar yağ kaynaklarını çeşitlendirmenin metabolizma açısından daha faydalı olduğuna vurgu yapmaktadır. Beslenmenize soğuk sıkım hindistan cevizi yağı ya da avokado yağlarını eklemenizde hiçbir sakınca yoktur. Aroma ve kokusundan dolayı zeytinyağı kullanamadığınız tariflerinizde hindistan cevizi yağını rahatlıkla kullanabilirsiniz.
 • El yapımı naturel hindistan cevizi kasesi hediyesi ile birlikte satılan yağa görsele tıklayarak ulaşabilirsiniz.

5- Uyku Düzeni

 • Araştırmalar günde 6 – 8 saatten daha az uyuyanların gün içinde açlık kontrollerinin daha zor olduğunu göstermektedir. Uykuda olmak sadece zayıflamak için değil vücudun diğer fonksiyonlarının ve hormonlarının dengede kalabilmesi için oldukça önemlidir. Uykuya dalmakta problem yaşıyorsanız sakinleştirici ve gevşetici özelliği olan bitkilerden ve bitki çaylarından destek alabilirsiniz. Görselde paylaştığımız uyku çaylarını deneyerek uyku kalitenizi ve süresini artırabilirsiniz.