Herkese merhabalar , bu yazımda son dönem de revaçta olan bir uygulamadan bahsedeceğim. Uygulamamızın adı 21 Buttons. Aslında çeşitli ülkelerde halihazırda kullanılıyordu fakat Türkiye’de yeni yeni bilinmeye başladı.

21 Buttons Ne Uygulaması ?

Uygulamanın kullanımı Instagram’a benziyor. Daha çok moda ve stil ağırlıklı olan bu uygulamanın asıl amacı kombinlerinizi & aksesuar ve tüm ürünlerinizi nereden aldığınızı ürünün kendisini etiketleyerek gösterebildiğiniz bir platform. Yani tatlı kek travel fotoğraflarından ziyade kombin – giyim üzerine kurulu bir uygulama.

21 Buttons ile para kazanmak mümkün mü ?

Uygulamaya talebin çok olması ve tüm ifluencer’ların akın etmesinin sebebi uygulamanın ara yüzünün güzel olması olacak değil herhalde 🙂 Bir influencer’ın göz bebeği olan link komisyonculuğu üzerine kurulan sistem. Ve bunu yapmak için influencer olmanıza bile gerek olmaması.

Biraz daha basit anlatacağım. Öncelikle link komisyonculuğu (affiliate marketing) , satış ortaklığı demek. Bir ürünün satılmasında katkınız olduğu için o satıştan markanın belirlediği bir oranda kar payı almak demek. Bu sadece satış olarakta sınırlı değil ama biz uygulamayı incelediğimiz için satışı ele alalım.

21 Buttons piyasadaki tüm markalarla anlaşmış veya aracı bir affiliate marketing kurumu ile anlaşmış olabilir tam emin değilim ama sonuç olarak hangi ürünü koyarsanız koyun. Sizin profilinizdeki linke tıklayıp ürünü satın alan olursa size belirli komisyon ödemesi yapacak. Bu oranın kaç olduğunu bilmiyorum öğrenirsem makaleyi güncelleyeceğim.

Sistem şu şekilde işliyor. LCW marka bir elbise aldığınızı varsayalım.

  • Profiline girip LCW elbise paylaşan birisinin linkine tıklayıp LCW mağazasına gittiniz ve elbiseyi aldınız. 60 liralık bir satış gerçekleştirdiniz.
  • Bu satışta pay sahipleri var. Bunlar sizi LCW ‘ ya sürükleyen gönderi sahibi (influencer) ve LCW – Influencer arasındaki köprüyü sağlayan , alışverişin teknik takibini sağlayan affiliate marketing firması ve 21 Buttons.
  • Normal bir affiliate marketing firması arada hiç bir aracı olmadığı takdirde genelde influencer’a %5 civarında bir ödeme yapar satılan ürün başına. Ama size bu altyapıyı 21 Buttons sağladığı için anladığım kadarıyla pastadan payı oda alacak ve size %3 civarı bir komisyon gelecek. %2 sini uygulama hizmet bedeli olarak kesip kalan tutarı size yansıtacak. Rakamlar tamamen örnek tabi ki dediğim gibi net bir veriye sahip değilim uygulama ile ilgili ama affiliate marketing ‘ in raconu böyledir

Influencer’lar için affiliate marketing neden önemlidir ?

Lifestlye blogger’lar , vloggerlar , duygular danlalar daha nicelerinin en büyük gelir kaynağı link paylaşmak (affiliate marketing) ‘ dir ve bu gelirler o kadar azımsanmayacak gelirlerdir ki. Hiç bir işbirliği bu gelirlerin yanına bile yaklaşamaz. Bir influencer’ın 1 milyon takipçisinin olduğunu düşünelim. Paylaştığı bir elbise linkini 100bin kişinin gördüğünü düşünelim. Bu 100 bin kişiden çok kötümser bir tahminde bulunarak sadece ve sadece 100 kişinin alışveriş yaptığını ve her birinden 10 lira satış komisyonu geldiğini düşünelim. Bir elbiseden 1000tl kazanmış oluyor saniyeler içinde. Bu sebeple artık twitter-instagram-youtube ve tüm platformlar işi ticarete dökerek affiliate marketing’i iyice hissettirmeye başladı.

Kaydırmalı linkli storyler , bio’daki linkler. Bunların hepsi sizi alışverişe teşvik etmek ve yaptığınız alışverişten %3-10 arası bir komisyon almak. Linke tıkladığınız anda cookie (çerez) cihazınızda tanımlanıyor ve 5 gün boyunca ne alırsanız alın o siteden linkine tıkladığınız yayıncıya komisyon gidiyor. Artık her yerde gördüğünüz Trendyol linklerinin açıklaması bu. Bu sitede bende deniyorum bunun yalanı yok 🙂 Ama mümkün olduğunda insanlarının gözüne sokmadan yapmaya çalışıyorum. Çünkü herkes gibi bende link dolu storylerden sıkıldım. İşte buna çözüm olarak böyle bir uygulama geliştirilmiş. Güzel mi ? Bence güzel. Influencer olmayanda şansını rahatça deneyebilecek , site kuracak altyapısı olmayan da rahatça deneyebilecek. Ama şunu unutmamanız gerekiyor. Bu uygulamadaki herkesin tek amacı size birşeyler tıklattırıp sizden komisyon almaya çalışmak olacak. Influencer öne çıkarılmış link storyleri gibi buda bana samimiyetsiz gelecek ama genel olarak baktığınız zaman kim ne giymiş rahatça ulaşabileceksiniz.

Bu mecra sahip olduğu kıyafetlerin fiyatıyla övünmek için kullanıpta daha fazlası için borç batağına girme potansiyeli olan insanlar için çok tehlikeli olabilir aman dikkat 🙂 Arkadaşını davet et kazan tarzında bir şey olmadığı için link koyamıyorum 🙁 21 buttons yazıp indirirsiniz. Bu kadar detaylı açıklama da bulamazsınız başıma bir şey gelirse sorumlusu affiliate marketing kartelleridir 😀 Sorusu olan yoruma !